Facebook

Losowe zdjęcie

Gościliśmy na stronie

wszystkich wizyt86634

Gimnazjaliści sprzątają zapomniany cmentarz

Podtrzymując wieloletnią już tradycję, również w tym roku, w przede dniu Wszystkich Świętych uczniowie klasy IA Gimnazjum 22 udali się na zapomniany cmentarz przy ul. Leśnej. Młodzież sprzątała groby, składała połamane krzyże, zapalała znicze i w zadumie pochyliła się nad miejscem spoczynku założyciela cmentarza, Maksymiliana Siwińskiego.

Niestety nekropolia pierwszych mieszkańców Antoninka i okolic powoli przestaje przypominać cmentarz, a za kilka, może kilkanaście lat zupełnie zniknie z mapy miasta i przede wszystkim z naszej pamięci. Groby w opłakanym stanie pochłania ziemia, a jedynie kamienne płyty świadczą jeszcze o tym miejscu. Pozbawione krzyży groby i połamany krzyż stanowiący niegdyś centralne miejsce cmentarza, potwierdzają, jak bardzo zapomniany jest to cmentarz zarówno przez włodarzy miasta, mieszkańców Antoninka i parafię św. Ducha, do której ponoć należy.

Co możemy zrobić dla tego miejsca, dla tego cmentarza, aby pamięć o nim nie umarła, aby nie pochłonęła go ziemia…?

Anna Śliwińska

Pamięci dzieciom i wszystkim, którzy zostali pochowani na cmentarzu przy ul. Leśnej.

Zobacz galerię zdjęć

Informacje kontaktowe

Gimnazjum nr 22
im. Dezyderego Chłapowskiego
ul. Leszka 42
61-062 Poznań
tel.: 061 876 82 42
fax: 061 876 82 42
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Uczestniczymy w:

 

szkola bez przemocy

szkola wolna od przemocy

eszkola

pion PNG

madra szkola

jaczytam

beznazwy

szkola z klasa

nauczyciel z klasa

efs logo

logo-pro-familia-mea-e1466156882664

Szacun-logo aktualne-e1456487708683

 

PARTNERZY:

vw

 

logo men22 kuratorium poznan oke poznan odn poznan bip

 logo